پیش شماره فصلنامه تخصصی: کیفیت بالا pdf icon کیفیت معمولی pdf icon

1- راز های سه گانه برای پیشگام شدن در فروش

برای داشتن فروش بیشتر، نیازمند تلاش برای بدست آوردن امتیازی هستید که دیگران از داشتن آن بی بهره اند. یکی از بهترین روشها برای این کار، اقدام به فروش قبل از رقبایتان می باشد.

فورستر در تحقیقی کشف کرد که احتمال خرید بیمه زندگی از اولین فروشنده ای که به شخص مراجعه کرده است نزدیک به 74 درصد است. از طرفی از کل بیمه های زندگی فروخته شده 50 درصدشان توسط اولین فروشنده انجام گرفته است.

بسیاری از فروشندگان وقت خود را صرف افرادی که قبلا در تصمیم گیری برای خرید درگیر بوده اند می کنند. اگر به دنبال این افراد بروید، شانس شما برای پیروزی بسیار کم خواهد شد. درعوض به سراغ کسانی بروید که تاکنون تصمیمی در مورد خرید یا نخریدن بیمه زندگی نگرفته اند.

کارهایی که پیشگامان فروش جهت پیدا کردن فرصت های کشف نشده باید انجام دهند عبارتند از:

شناسایی موقعیت های مشابه:
باید به دنبال شرکت های مشابه که احتمالا با موضوعات مشابهی مواجه هستند باشید. می توانید در همان ابتدا چشمان مخاطب خود را بروی اتفاقات ممکن باز کرده و اغلب مواقع با این روش بدون تهدیدات رقابتی در کار خود پیروز خواهید شد.

به دنبال رویدادهای محرک باشید:
هرچیزی که اولویت های مخاطب شما را تغییر می دهد فرصتی برای شماست. برای مثال اگر درآمد سه ماهه سوم راکد باشد دستور کاهش هزینه ها در سراسر شرکت صادر خواهد شد. ارتباطات تجاری جدید یا جهت دهی های بازار می توانند حتی بعضی اوقات یک شبه اولویت ها را تغییر دهند.

اگر می خواهید امتیاز پیشگامان فروش را داشته باشید، بررسی کنید که چه چیز هایی برای مشتری های شما تغییر ایجاد می کنند. سپس برای ردیابی رویدادهای محرک به کمک هوش فروش نافذ خود، جدی باشید.

توجه به تغییرات مدیریتی:
معمولا مدیران جدید تغییرات زیادی را انجام می دهند. یک رئیس جدید اغلب در آغازین ماه های حضور خود پروژه های جدیدی را تعریف می کند. بدست آوردن تقویم کاری سرپرست جدید یک شرکت به سریع ترین روش، می تواند فرصت های فروش جدیدی به روی شما باز کند.

بعلاوه، بعد از کمی تفکر، متوجه می شوید که رئیس سابق بزودی در جای دیگری منصوب خواهد شد. این موضوع فرصت های بالقوه زیادی را برای شما بوجود می آورد.

آیا سرمایه گذاری روی این فرصت ها ناعادلانه است؟ به هیچ وجه. این کاری است که فروشندگان باهوش و دانا در تمام مدت انجام می دهند. آنها سریع عمل کرده و با گسترش روابط قوی و ارتباطات نزدیک، با کمترین رقابت در کار فروش خود موفق می شوند.

نوشته ای از: جیل کونراث ( Jill Konrath ) – روز 6 ژوئن 2015

گردآوری و ترجمه: احد رحیم زاده – جلال علیپور

2-ایده های طلایی بازاریابی بیمه، نکات و روش های تبلیغاتی برای رونق شرکت بیمه

کارت جیبی حاوی شماره تلفن های ضروری: شامل شماره تلفن های ضروری محلی از قبیل آتش نشانی، پلیس و … بهمراه اطلاعات مربوط به ارتباط با شرکت بیمه و شماره تلفن های واحد خسارت. مشتریان از اینکه چنین کارت با ارزشی را در کیف پول جیبی خود حمل می کنند بسیار خرسند بوده و همچنین اطلاعات مربوط به شرکت بیمه را نیز همواره همراهشان خواهند داشت. استفاده از معارفه ها (ارائه شماره تلفن های ضروری سازمانها و …) یکی از ارزان ترین و آسان ترین روش های تبلیغات شرکت بیمه می باشد.

استفاده از امضای بزرگ در انتهای ایمیل: اگر تاکنون از امضای خودکار ایمیل استفاده نکرده اید، بهتر است اقدام به طراحی و ایجاد آن نمایید. این امضا باید حاوی کلیه اطلاعات ارتباطی شما از قبیل: آدرس، شماره تلفن، آدرس شبکه های اجتماعی و … باشد.
استفاده از نیروهای داوطلب: با استفاده از افراد داوطلب ( از جمله کارآموزان، دانشجویان علاقه مند، ان جی او ها و … ) فرصت های بیشماری برای رشد و گسترش شرکت وجود دارد. از طریق ایجاد روابط عمومی قوی می توانید با سران گروه های اجتماعی و صاحبان تجارت در ارتباط باشید.
حضور همیشگی در تلفن همراه مشتریان: مشتریان خود را ترغیب کنید تا شماره تلفن شرکت شما را در تلفن همراه خود همواره داشته باشند. این افراد در مکان های مختلف تردد کرده و اطلاعات تماس شما را با خود به هر گوشه شهر خواهند برد. اگر شخصی از آنها در مورد بیمه سوالی کند، شما را معرفی خواهد نمود.
حتما وب سایتی برای خود داشته باشید: اکنون سال 2015 است و هر صاحب تجارتی باید وب سایتی داشته باشد که به او اجازه دهد تا براحتی اطلاعات مربوط به شرکت و جزئیات محصولات خود را بصورت آنلاین منتشر کند.
جاکلید های تبلیغاتی حاوی اطلاعات تماس شرکت: مشتریان بدلیل داشتن امکان دسترسی به اطلاعات تماس با شرکت در مواقع وقوع خسارت در سریعترین زمان، از این جاکلید ها استفاده خواهند نمود.
استفاده از قدرت و ظرفیت شبکه های اجتماعی: برای معرفی و ایجاد ارتباط متقابل و پاسخگویی سریع به مشتریان خود از شبکه های اجتماعی مفید از جمله لینکداین و … استفاده نمایید.
پخش تبلیغات تلویزیونی در زمان مناسب: بهترین فرصت برای تبلیغات تلویزیونی، هنگام پخش برنامه هایی است که بطور خاص مخاطبین در آن لحظه به محصولات شما فکر می کنند. بطور مثال پخش تبلیغات بیمه زندگی در وسط فیلمی که در آن یکی از شخصیت ها و یا خانواده وی در پی حادثه و یا بروز بیماری دچار بحران شدید مالی شده است.
ایجاد روزنامه ایمیلی: آدرس ایمیل مشتریان خود را گرفته و اقدام به ایجاد روزنامه ایمیلی با مطالب جذاب و ارزشمند نموده و از طریق ایمیل برای تمامی مشتریان ارسال نمایید. استفاده از مطالب جذاب و مفید باعث می شود تا روزنامه ارسالی شما بعنوان اسپم شناخته نشود.

برای دانلود هر کدام ، روی آیکون سبز رنگ مقابل آن کلیک فرمایید :

1- بروشور بیمه زندگی مانjpg icon

………………………………………………………………

2- پیشنهاد بیمه : صفحه روjpg icon صفحه پشتjpg icon

………………………………………………………….

3- فیلم آموزشی نرم افزار بیمه زندگی مانMovies icon

……………………………………………………

4- تیزر تلویزیونی بیمه زندگی مانMovies icon

………………………………………………….

5- تیزر تلویزیونی بیمه زندگی مان(2) Movies icon

…………………………………………………

6- طرح بیلبورد تبلیغاتی بیمه زندگی مانjpg icon

……………………………………………………

7- طرح استرابورد تبلیغاتی بیمه زندگی مانjpg icon

…………………………………………………….

8-فصلنامه تخصصی بیمه زندگی مان :کیفیت بالا pdf icon کیفیت معمولی pdf icon

………………………………………………………………………………………………………….

9- فایل آموزشی بیمه زندگی مان pdf icon

1- آیا برای کودکان زیر یک سال می توان پوشش های تکمیلی را خریداری نمود؟

خیر. برای کودکان زیر یک سال فقط پوشش اصلی (خطر فوت به هر علت) و حداکثر تا سقف یکصد میلیون ریال ارائه می گردد.

2- در چه صورتی هزینه انجام آزمایشات پزشکی به بیمه گذار برگشت داده میشود؟
درصورتی که شرکت بیمه بعد از مشاهده نتایج آزمایشات پزشکی و نظرات پزشک معتمد به این نتیجه برسد که صدور بیمه نامه به صلاح شرکت نبوده و درنتیجه از صدور بیمه نامه امتناع ورزد، هزینه پزشکی به حساب بیمه گذار عودت داده خواهد شد. ولی درصورت انصراف بیمه گذار هزینه پزشکی عودت داده نخواهد شد.

3- درصورت دریافت وام از محل اندوخته، سود آن چند درصد محاسبه خواهد شد؟
طبق آیین نامه شماره 68 بیمه مرکزی سود وام های دریافتی از محل اندوخته برابر نرخ سود فني مورد عمل در محاسبه حق بيمه بعلاوه چهار درصد خواهد بود.

4- درصورت ارتکاب اشتباه در ثبت مشخصات استفاده کنندگان، به چه صورت می توان آنها را اصلاح نمود؟
اینکار با استفاده از صدور الحاقیه بدون بار مالی در هر زمانی به راحتی امکان پذیر است.

5- اتباع بیگانه برای خرید بیمه زندگی مان به چه مدارکی نیاز دارند؟
کلیه متقاضیان بیمه زندگی مان که جزو اتباع بیگانه می باشند باید حتما دارای مجوز اقامت و مجوز کار قانونی باشند. درغیر اینصورت این افراد نمی توانند تحت پوشش بیمه زندگی مان قرار گیرند.

6- درصورتی که فرد بیمه شده در کشور دیگری دچار حادثه گردد، تعهدات مربوط به بیمه زندگی مان درخصوص وی قابل اجرا می باشد یا خیر؟
بله. تعهدات بیمه گر به قوت خود باقی است.

7- تغییرات و اصلاحاتی در مفاد بیمه نامه صادرشده که دارای بار مالی می باشند به چه صورت قابل انجام است؟
این تغییرات با استفاده از صدور الحاقیه با بار مالی و پس از سپری شدن حداقل یک سال از تاریخ شروع بیمه نامه و بشرط پرداخت تمامی حق بیمه های سررسید شده تا آن روز، امکان پذیر می باشد.

8- در برخی از شهرستان ها شعب بیمه ایران فاقد مراکز درمانی و آزمایشگاهی طرف قرارداد می باشند. درصورتی که در سیستم برای صدور معرفی نامه انجام آزمایشات پزشکی وجود مرکز درمانی طرف قرارداد الزامی است. برای حل این مشکل چه راهکاری وجود دارد؟
معرفی نامه نیاز نیست. با مراجعه به مراکز درمانی دولتی یا تامین اجتماعی، آزمایشات و معاینات لازم را انجام داده و نظرات و نتایج را به بیمه گر ارائه می نماید. همکاران شعبه با استفاده از قسمت هزینه های متفرقه(سایر) این مبلغ را پرداخت خواهند کرد.

9- روش های پرداخت حق بیمه که بدون مشکل درحال حاضر در دسترس بیمه گذاران می باشند کدامند؟
حضوری از طریق پوزهای موجود در نمایندگی ها و شعب شرکت بیمه و همچنین با روش اینترنتی و از طریق موبایل بانک با شماره گیری *770*9698#

10- برای ویرایش فرم پیشنهادی که معاینه پزشکی دارد از چه طریقی باید اقدام شود؟
برای ویرایش فرم پیشنهاد قبل از ثبت نظر نهایی پزشک، با شعبه خود تماس بگیرید. توجه نمایید که بعد از ثبت نظر نهایی پزشک به هیچ عنوان امکان ویرایش وجود ندارد.

11- از سرمایه پوشش های تکمیلی ازقبیل امراض خاص، سرطان و … چندبار میتوان در طی قرارداد استفاده کرد؟
از پوشش تکمیلی سرطان و امراض خاص در طی قرارداد فقط یکبار و تا سقف سرمایه مربوط به آن پوشش برای همان سال، می توان استفاده نمود و بعد از استفاده سرمایه مربوط به این پوشش تا انتهای بیمه نامه صفر شده و بیمه گذار حق بیمه ای بابت این پوشش پرداخت نخواهد کرد. برای پوشش هزینه پزشکی در اثر حادثه، حداکثر تا سقف سرمایه پوشش هزینه پزشکی مربوط به همان سال بوده و تنها یکبار در سال می توان از آن استفاده نمود. ولی در سال های بعد هم در صورت بروز حادثه می تواند از این پوشش استفاده نماید.

12- آیا امکان تبدیل بیمه زندگی جامع به بیمه زندگی مان وجود دارد؟
خیر. فعلا امکان تبدیل مستقیم بیمه زندگی جامع به بیمه زندگی مان وجود ندارد. ولی بیمه گذار می تواند بعد از بازخرید بیمه نامه سابق خود، اقدام به خرید بیمه زندگی مان نماید. نکته منفی در این روش، به تعویق افتادن امکان دریافت وام از محل اندوخته تا بعد از دو سال از شروع بیمه نامه زندگی مان می باشد.

13- در مورد انواع مستمری قابل انتخاب در بیمه زندگی مان توضیح مختصری دهید؟
الف) مستمری مادام العمر :در این نوع مستمری بیمه گر متعهد می شود از تاریخ تعیین شده در بیمه نامه تا زمانیكه مستمری بگیر در قید حیات باشد، مبلغ مستمری را به وی پرداخت نماید.

ب) مستمری مدت معین :در این نوع مستمری بیمه گر متعهد می شود از تاریخ تعیین شده در بیمه نامه تا زمانیكه مستمری بگیر در قید حیات باشد و حداکثر تا پایان مدت مشخص شده مبلغ مستمری را به وی پرداخت نماید.

ج) مستمری قطعی :در این نوع مستمری بیمه گر متعهد می شود از تاریخ تعیین شده در بیمه نامه تا پایان مدت مشخص شده، مبلغ مستمری را به مستمری بگیر پرداخت نماید و در صورت فوت مستمری بگیر، مانده اندوخته بیمه نامه به طور یكجا به وراث قانونی مستمری بگیر به طور مساوی پرداخت می گردد.

د) مستمری قطعی و مادام العمر :این نوع مستمری تلفیقی از نوع الف و ج است.

14- آورده اولیه چیست؟
بیمه گذار می تواند علاوه بر حق بیمه مبلغی را بصورت اختیاری به عنوان آورده اولیه به بیمه گر تحویل دهد تا بدلیل مشمول سود 18 درصد شدن این مبلغ آورده اولیه، ارزش بازخریدی بیمه نامه خود را تقویت کند.

15- آیا درخصوص میزان سرمایه فوت در بیمه زندگی مان کودکان هم شرایط بزرگسالان را دارند یا خیر؟
برای کودکان زیر 7 سال محدودیت (حداکثر تا 200 میلیون ریال) وجود دارد. ولی برای افراد بیشتر از 7 سال هیچگونه محدودیتی درنظر گرفته نشده است.

16- ادامه پوشش ها از محل اندوخته به چه معنی است؟
زمانی که بیمه گذار حق بیمه خود را در سررسید و حداکثر تا یکماه پس از سررسید آن پرداخت ننماید، سیستم مبلغ حق بیمه مربوطه را از محل اندوخته بیمه گذار برداشت کرده و بیمه نامه کماکان معتبر بوده و تعهدات بیمه گر به قوت خود باقیست. در اینصورت هیچگونه جریمه دیرکردی نیز به حساب بیمه گذار منظور نخواهد شد.

17- فرق ستون ارزش بازخرید با ستون 22% چیست؟
در ستون ارزش بازخریدی محاسبات در 5 سال اول با سود فنی 18 درصد و در 5 سال دوم با سود فنی 15 درصد و برای مدت مازاد بر این 10 سال، باتوجه به آیین نامه های بیمه مرکزی اعمال گردیده و ستون ارزش بازخریدی به مدت 10 سال تضمین می باشد ولی ستون پیش بینی با نرخ 22% کل محاسبات با سود فنی 22 درصد انجام گردیده است.

18- پرداخت مستمری به چه صورت است؟ ماهیانه یا سالیانه؟
پرداخت مستمری بصورت سالیانه می باشد.

19- الحاقیه با بار مالی چه موقع فعال می شود؟
الحاقیه های با بار مالی پس از گذشت یکسال از تاریخ صدور بیمه نامه فعال می گردند و در سال اول بیمه ای امکان ثبت الحاقیه با بار مالی وجود ندارد.

20- پوشش معافیت از پرداخت حق بیمه شامل چه کسانی نمی شود؟
پوشش معافیت از پرداخت حق بیمه برای افرادی که شاغل بوده و بیمه گذار و بیمه شده شخص واحدی باشند ارائه می شود. بنابراین ارائه این پوشش برای افراد بیکار و همچنین بیمه شده های زیر 18 سال امکان پذیر نمی باشد.

21- نقص عضو و یا ازکارافتادگی کلی و جزئی دائم بیمه شده یعنی چه؟
منظور از نقص‌عضو يا ازكارافتادگي دائم (کلی یا جزیی) قطع، تغيير شكل و يا از دست دادن توانايي انجام كار عضوي از اعضاي بدن است كه به علت حادثه تحت پوشش بيمه‌نامه به وجود آيد و حداكثر تا دو سال بعد از وقوع حادثه، بروز نمايد و وضعيت دائم و قطعي داشته باشد.

در صورتي كه ‌بيمه‌شده به علت وقوع يكي از خطرات مشمول بيمه دچار نقص عضو و يا از كارافتادگي دائم شود ‌بيمه‌گر متعهد است غرامت مربوطه را طبق شرايط اين ‌بيمه‌نامه و ضمائم آن و جدول نقص عضو به شرح ذيل بپردازد.

موارد زير نقص عضو و از كارافتادگي دائم كلي محسوب مي‌شود و غرامت اين موارد معادل صددرصد سرمايه بيمه‌شده خواهد بود.

نابينايي كامل و دائم هر دو چشم۲- از كارافتادگي دائم و كامل يا قطع دو دست، حداقل از مچ ۳- از كارافتادگي دائم و كامل يا قطع دو پا، حداقل از مچ ۴- از كارافتادگي دائم و كامل يا قطع يك دست و يك پا، حداقل از مچ ۵-از دست دادن هر دو پنجه‌ها ۶- قطع كامل نخاع ۷- ناشنوايي كامل و دائم هر دو گوش ۸- برداشتن فك پايين.

جهت اطلاعات بیشتر به آیین نامه شماره 84 بیمه مرکزی مراجعه شود.

22- درصورت نقص عضو در اثر حادثه آیا شخص علاوه بر پوشش مربوطه مشمول پوشش معافیت از پرداخت حق بیمه و مستمری ازکارافتادگی هم می شود؟
درصورت وقوع حادثه و ازکارافتادگی کامل و دائم بیمه شده درصورت خرید تمامی پوشش های تکمیلی حوادث بیمه شده علاوه بر دریافت کل سرمایه پوشش غرامت نقص عضو از پرداخت حق بیمه معاف گردیده و به مدت 10 سال نیز مستمری سالیانه دریافت می نماید.

23- پوشش فوت در اثر حادثه برای کودک 1 تا 7 سال چقدر است؟

تنها 1 برابر سرمایه فوت به هر علت

24- اتباع خارجی برای استفاده از مزایای بیمه زندگی مان چه مدارکی نیاز دارند؟

مجوز اقامت، مجوز کار و گذرنامه. لازم به تذکر است کارت آمایش برای این منظور قابل قبول نمی باشد. همچنین زمانی که این افراد از کشور خارج شوند بیمه نامه به حالت تعلیق درخواهد آمد.

25- آیا کودک زیر یک سال نیاز به معاینه پزشکی دارد؟

ارائه گواهی سلامت از سوی پزشک متخصص کودکان الزامی است.

26- سود مشارکت چه موقع به بیمه نامه ها تعلق می گیرد؟

در پایان هر سال مالی بعد از تصویب در مجمع عمومی سالانه.

شرایط عمومی بیمه زندگی مان

ماده 1) تعاریف

1-1) بیمه گر: شرکت سهامی بیمه ایران می باشد که بیمه نامه را صادر و در ازاء انجام تعهدات بیمه‌گذار، تعهدات خود را طبق شرایط مندرج در بیمه نامه انجام می دهد.

2-1) بیمه گذار: شخص حقیقی یا حقوقی است که قرارداد بیمه را با بیمه گر منعقد و پرداخت حق بیمه را تعهد می نماید. بیمه‌گذار و بیمه شده ممکن است یک نفر باشند. چنانچه بیمه گذار و بیمه شده شخص واحدی نباشند، رضایت کتبی بیمه شده ضروری است و امضاي وي در فرم پيشنهاد به عنوان رضايت كتبي تلقي مي‌شود.

1-2-1) در مواردی که بیمه شده اهلیت قانونی نداشته باشد اظهارات کتبی ولی یا قیم او قابل استناد خواهد بود.

3-1) بیمه شده: شخص حقیقی است که فوت یا حیات او موضوع بیمه بوده و سن، وضعیت سلامت و نوع فعالیت وی اساس محاسبه حق بیمه، ذخیره ریاضی و صدور بیمه نامه می باشد.

4-1) حق بیمه: وجهی است که بیمه گذار پرداخت آن را طبق شرایط خصوصی مندرج در بیمه نامه تعهد نموده است.

5-1) موضوع بیمه : عبارت است از تعهد بیمه گر به پرداخت سرمایه فوت و ذخیره ریاضی در صورت فوت بیمه شده در طول اعتبار بیمه نامه یا پرداخت ذخیره ریاضی در صورت حیات بیمه شده

در پایان اعتبار بیمه نامه در ازاء انجام تعهدات بیمه گذار.

6-1) مدت بیمه : مدت زمانی است که از ساعت 24 تاریخ شروع بیمه نامه آغاز و خاتمه آن در ساعت 24 تاریخ انقضا بیمه نامه می باشد.

7-1) استفاده کننده(گان) : شخص حقیقی یا حقوقی است که توسط بیمه گذار تعیین و قرارداد بیمه به نفع او منعقد می گردد.

1-7-1) در صورتیکه بیمه گذار و بیمه شده شخص واحدی نباشند، رضایت کتبی بیمه شده جهت تعیین یا تغيير استفاده کننده ضروری است و امضای وی در فرم پیشنهاد یا فرم درخواست تغییر استفاده کننده به عنوان رضایت کتبی تلقی می شود.

2-7-1) استفاده کننده ممکن است بیش از یک نفر باشد که در اینصورت می بایست توسط بیمه گذار در فرم پیشنهاد سهم و اولویت هر کدام مشخص شود.

تبصره : در صورت عدم تعيين استفاده كننده در بيمه نامه، در صورت فوت بيمه شده، منافع بيمه نامه به وراث قانوني بيمه شده پرداخت خواهد شد .

8-1) سرمایه فوت: مبلغی است که بیمه گر متعهد می گردد در صورت فوت بیمه شده در طول مدت بیمه، طبق شرایط خصوصی مندرج در بیمه نامه به استفاده کننده پرداخت نماید.

9-1) ذخیره ریاضی: مبلغي است كه هر ساله پس از كسر هزينه ها از از حق بيمه دريافتي باقي مي ماند و با ذخيره رياضي بيمه نامه در پايان سال قبل جمع شده و هر ساله سودي با نرخ سود فنی علي الحساب به آن اضافه مي شود.

10- 1) بازخرید : عبارت است از انصراف بیمه گذار از ادامه بیمه نامه قبل از پايان مدت بيمه نامه .

11-1) ارزش بازخرید : عبارت است از حداقل۹۰ درصد ذخيره رياضي بيمه نامه .

12-1) تعلیق: وضعيتی از بیمه نامه است که در آن وضعیت بیمه گر هیچ گونه تعهدی نسبت به پوشش های بیمه ای ندارد.

13-1) سال بیمه ای : برابر با یکسال تمام شمسی است كه از تاریخ شروع اعتبار بیمه نامه در سال اول آغاز و هر ساله به همان ترتيب تا پايان اعتبار بيمه نامه ادامه خواهد يافت .

14-1) فرم پیشنهاد : مجموعه ای از سوالات و پرسشهایی است که بیمه گذار و بیمه شده آنرا تکمیل و بیمه گر بر اساس آن نسبت به ارزیابی خطر و در صورت قبول آن نسبت به صدور بیمه‌نامه اقدام می نماید.

15-1) نرخ سود فنی علي الحساب : نرخ سود سالیانه تعيين شده ای است كه بر اساس آيين نامه هاي مصوب شوراي عالي بيمه در ذخیره بیمه نامه اعمال مي گردد و در جداول پیوست بیمه‌نامه نیز درج گردیده است.

16-1) مشارکت در منافع : عبارت است از مشاركت بيمه گذار در حداقل 85 درصد منافع احتمالي حاصل از معاملات بيمه اي ذخیره هاي رياضي بيمه هاي زندگي.

ماده 2) اساس بیمه نامه

اظهارات کتبی بیمه گذار و بیمه شده در فرم پیشنهاد بیمه و پیوست‌های احتمالی آن، قوانین ومقررات بیمه، آئین نامه های مصوب شورای عالی بیمه، گزارش پزشک معاینه کننده و تایید بیمه گر اساس صدور بیمه نامه می‌باشد. شرایط عمومی، شرایط خصوصی، شرایط پوششهای اضافی، جدول ارزش بازخرید بیمه نامه جزءلاینفک بیمه‌نامه بوده و مورد توافق بيمه گر و بيمه گذار می باشد.

ماده 3) شروع اعتبار بیمه نامه

تعهدات مندرج در بیمه نامه و همچنین آثار مترتب بر آن از تاریخ شروع بیمه نامه منوط به اينكه حق بيمه مقرر پرداخت شده باشد، معتبر خواهد بود.

ماده 4) اصل حسن نیت

بیمه گذار و بیمه شده موظفند کلیه سوالات مندرج در فرم پیشنهاد را در کمال حسن نیت پاسخ داده و کلیه اطلاعات مربوطه را در اختیار بیمه گر قرار دهند. هر گاه سوابق جسمی و روحی بیمه شده با معاینه پزشکی تشخیص داده نشود و پزشک به ناچار به اظهارات بیمه شده اکتفانموده باشد و سپس معلوم گردد اظهارات بیمه شده یا بیمه گذار به طور عمد یا سهو مطابق با حقیقت نبوده یا از ابراز مطالب موثر خودداری کرده اند، بیمه گر حق و اختیار دارد حسب مورد به یکی از طرق زیر عمل نماید:

1-4) چنانچه اهمیت موضوع کشف شده به میزانی باشد که اگر بیمه گر در موقع عقد بیمه از آن اطلاع داشت همچنان اقدام به صدور بیمه نامه می نمود:

1-1-4) در صورتی که بیمه گر قبل از وقوع خطر به اظهارات خلاف واقع بیمه گذار یا بیمه شده پی ببرد، می تواند بیمه نامه را فسخ یا با دریافت حق بیمه اضافی آن را ادامه دهد. در صورت فسخ بیمه نامه، ارزش بازخریدی بیمه نامه به بیمه گذار مسترد می گردد.

2-1-4) چنانچه بیمه گر بعد از وقوع خطر به اظهارات خلاف واقع بیمه گذار یا بیمه شده پی ببرد،در این صورت تعهدات او به نسبت حق بیمه دریافتی بابت پوشش های بیمه ای به حق بیمه واقعی آنها کاهش می یابد.

2-4) چنانچه اهمیت موضوع کشف شده به درجه ای باشد که اگر بیمه گر در موقع عقد بیمه از آن اطلاع داشت اقدام به صدور بیمه نامه نمی نمود، بیمه نامه باطل و حق بیمه مربوط به پوشش های بیمه ای و هزینه ها قابل برگشت نمی باشد.

ماده 5) تغییر در شرایط بیمه نامه

هرگونه تغییر در بیمه نامه به موجب برگهای الحاقیه ای خواهد بود که به تقاضای بیمه گذار و پس از موافقت بیمه گر ، صادر می شود و این برگهای الحاقی جزء لاینفك بیمه نامه است .

تبصره : بيمه گر با رعایت ضوابط و مقررات مي تواند درموارد خاص مطابق با شرايط عمومي و خصوصي بيمه نامه بدون تقاضای بیمه گذار نسبت به صدور الحاقيه اقدام نمايد.

چنانچه مفاد و مطالب مندرج در بیمه نامه و الحاقی با شرایط مورد توافق تطبیق نکند بیمه گذار می تواند ظرف بیست روز از تاریخ صدور بیمه نامه و برگهای الحاقی ، تقاضای تصحیح آن را بنماید . پس از سپری شدن این مدت مندرجات اسناد مزبور مورد تصدیق و قبول بیمه گذار تلقی خواهد شد .

ماده 6) ارزش بازخرید بیمه نامه

عبارت است از حداقل۹۰ درصد ذخيره رياضي بيمه نامه. بیمه گر موظف است جدول ارزش بازخرید را به بیمه نامه صادره ضمیمه و تحویل بیمه گذار نماید.

ماده 7) پرداخت حق بیمه

1-7) نحوه پرداخت حق بیمه: حق بيمه بصورت يكجا و يا ساليانه و يا تركيبي از آن دونوع قابل پرداخت است . در صورت انتخاب حق بيمه ساليانه و موافقت بيمه گر ، حق بيمه مذكور قابل تقسيط نيز مي باشد كه هزينه آن در محاسبات ذخیره ریاضی لحاظ خواهد شد.

2-7) تاخير در پرداخت حق بیمه: در صورت تاخيردر پرداخت اقساط حق بیمه توسط بیمه گذار در سررسيدهاي مقرر، حق بیمه خطر فوت و هزينه هاي مرتبط از محل ذخیره ریاضی بیمه نامه (با احتساب وام های دریافتی) تامین می شود پوشش خطر فوت بیمه نامه تا آخرین روز تکافوی حق بیمه ، از محل ذخیره ریاضی بیمه نامه معتبر خواهد بود و پس از آن بیمه نامه معلق می گردد.

تبصره: در صورت تعلیق بیمه نامه، بیمه گذار می تواند با پرداخت حق بیمه مقرر در مهلت 60 روزه، اقدام به برقراری مجدد بیمه نامه از ساعت 24 روز پرداخت حق بیمه را نماید. برقراری مجدد بیمه نامه پس از سپری شدن مهلت مذکور، صرفا با موافقت بیمه گر امکان پذیر می باشد. بدیهی است در زمان تعلیق، بیمه گر هیچ گونه تعهدی نسبت به پوشش های بیمه ای نخواهد داشت.

ماده 8) تعهدات بیمه گر

1-8) تعهدات بیمه گر در صورت حیات بیمه شده : در پایان مدت بیمه نامه، ذخیره ریاضی تشکیل شده به استفاده کننده بیمه نامه پرداخت خواهد شد.

2-8) تعهدات بیمه گر در صورت فوت بیمه شده : عبارت است از پرداخت سرمایه فوت سال فوت به علاوه ذخیره ریاضی تشکیل شده پس از کسر هر گونه بدهی قبلی از محل بیمه نامه که به استفاده کننده پرداخت خواهد شد.

ماده 9) حقوق بیمه گذار نسبت به ذخیره ریاضی بیمه نامه

1-9 دریافت وام : بیمه گذار می تواند پس از حداقل دو سال پرداخت حق بیمه، حداکثر تا میزان 90% ارزش بازخرید بیمه نامه درخواست وام نماید و بیمه گر متعهد به پرداخت آن می باشد.

تبصره 1 : در زمان سررسيد بيمه‌نامه يا بازخريد آن يا برداشت از ذخیره ، چنانچه وام تسویه نشده باشد مانده وام دريافتي، كارمزدهاي متعلق به آن و جرائم احتمالی از تعهدات بيمه‌گر كسر مي‌گردد.

تبصره 2: نحوه بازپرداخت وام با توافق بین بیمه گر و بیمه گذارتعیین می گردد.

تبصره 3 : در صورتيكه استفاده کننده (گان) در بيمه‌نامه‌هاي زندگي بستانكار بيمه‌گذار باشد و اين مطلب در بيمه‌نامه و يا ظهر آن تصريح شده باشد حق بازخريد بيمه‌نامه و همچنين دريافت وام از محل ذخيره رياضي موكول به موافقت كتبي بستانكار است.

تبصره 4 : نرخ کارمزد وام بر اساس آیین نامه های مصوب شورای عالی بیمه اعمال خواهد شد.

2-9 برداشت از اندوخته : در طول مدت بیمه، بيمه‌گذار مي‌تواند در صورت تشكيل ذخیره رياضي، درخواست بازخريد كل يا درصدي از بيمه‌نامه خود را نمايد و موسسه بيمه مكلف است ارزش بازخريد بيمه‌نامه را با رعايت شرايط بيمه‌نامه صادره، پرداخت نمايد.

3-9 سود مشارکت در منافع : بیمه گرمکلف است بيمه‌گذار را در سود مازاد بر سود اعمال شده در محاسبات ذخیره ریاضی طبق مفاد آیین نامه بیمه های زندگی سهيم نمايد.

ماده 10) استثنائات

موارد زیر مشمول بیمه نمی باشد و در صورت تحقق خطر فوت ، بیمه گر تعهدی نسبت به پرداخت سرمایه فوت بيمه نامه ندارد و بر حسب مورد صرفا ارزش بازخريدي بيمه نامه به استفاده كننده(گان) واجد شرايط پرداخت خواهد شد :

1-10) خودكشي : در صورتی که بيمه‌شده در طول دو سال اول از تاریخ شروع قرارداد بیمه و یا از تاریخ برقراری مجدد بیمه نامه خودكشي نمايد، صرفا ارزش بازخریدی بیمه نامه به استفاده کننده(گان) پرداخت می گردد.

2-10) مرگ بيمه‌شده بوسيله بیمه گذار: در صورتي‌كه بیمه گذار تعمدا به طور مستقیم یا غیر مستقیم موجبات مرگ بیمه شده را فراهم آورد، صرفا ارزش بازخريدي ریاضی بیمه نامه به استفاده کننده(گان) پرداخت خواهد شد.

3-10) مرگ بيمه‌شده بوسيله استفاده‌كننده(گان) : در صورتي‌كه استفاده کننده تعمدا به طور مستقیم یا غیر مستقیم موجبات مرگ بیمه شده را فراهم آورند، استفاده كننده مذكور از مزاياي بيمه نامه محروم و سهم ساير استفاده كننده(گان) پرداخت خواهد شد.

4-10) مسافرت غيرعادي : خطرات ناشي از پرواز هوايي بجز مواردي که بيمه‌شده بعنوان يک مسافر عادي با خريد بليط اقدام به پرواز در خطوط هوايي تجاري مجاز نموده و نام وي به عنوان مسافر عادي، در ليست مسافران ثبت شده باشد تحت پوشش نخواهد بود.

5-10) فعاليتهاي خطرناک : چنانچه فوت بیمه‌شده ناشی از هدایت یا سرنشینی وسایل نقلیه(هوایی، زمینی، ریلی و دریایی) در مسابقات، پروازهای اکتشافی، هر نوع تمرین و آموزش غواصی، پرواز هوایی، پرش با چتر نجات (سقوط آزاد)، هدایت کایت و یا سایر وسایل پرواز بدون موتور باشد، فقط ارزش بازخريدي بیمه نامه به استفاده کننده پرداخت خواهد شد مگر اینکه با توافق طرفین و پرداخت حق بیمه اضافی، موارد مذکور تحت پوشش قرار گرفته باشد.

6-10) اعمال خلاف قانون : چنانچه بيمه‌شده در اثر فعاليتهاي مجرمانه ، اعم از مباشرت، مشارکت یا معاونت در آن فوت کند، بیمه‌گر هيچ گونه تعهدي براي پرداخت سرمايه فوت نخواهد داشت.

7-10) جنگ : در صورتيكه بيمه شده در نتيجه عمليات تعرضي و تدافعي و يا هر نوع حادثه ديگري كه جنبه نظامي در مقابل نيروي مهاجم داشته باشد فوت نمايد، بیمه‌گر فقط ارزش بازخريدي تا روز حادثه را پرداخت خواهد كرد.

تبصره : عمليات پليسي از هر قبیل در حکم عمليات نظامي محسوب نمی گردد.

8-10) اعزام به عمليات جنگي: چنانچه بيمه‌شده به عنوان نظامی یا در تشکیلات نظامی تحت هر عنوان به عمليات جنگي اعزام شود، بیمه نامه ‌از تاريخ اعزام بیمه شده به حالت تعليق در خواهد آمد حتی اگر بیمه گر در اثر عدم اطلاع از وضع بیمه شده به دریافت حق بیمه ادامه داده باشد. در این صورت، چنانچه به هر علتی خطری اتفاق بیفتد بیمه گر صرفا ارزش بازخريدي بیمه نامه را تا روز تعلیق پرداخت و حق بیمه های اضافه دریافتی احتمالی از تاریخ تعلیق مسترد خواهد شد.

بیمه‌نامه معلق، سه ماه پس از خاتمه عمليات جنگي و بازگشت بيمه‌شده به وضعیت قبلی، بر اساس درخواست بیمه گذار و موافقت بیمه گر به وضعيت عادي تبدیل مي‌گردد.

تبصره : چنانچه بیمه‌شده در محلی فوت کند که رسماً شرايط جنگ اعلام شده است، پرداخت سرمايه فوت منوط به ارايه دلايل کافي از سوی بیمه گذار یا استفاده کننده مبني بر عدم تاثير مستقيم جنگ بر فوت بيمه‌شده می باشد. در صورت عدم ارائه شواهد کافي، بیمه‌گر فقط ارزش بازخريدي را پرداخت خواهد نمود.

9-10) تشعشعات هسته‌اي : چنانچه بيمه‌شده در اثر انفجار يا تشعشعات هسته‌اي و يا آلودگيهاي شيميايي و بيولوژيکي ناشي از آن فوت کند، بیمه‌گر فقط ارزش بازخريدي را پرداخت خواهد نمود.

10-10) چنانچه بیمه شده در اثر مصرف داروهای محرک بدون تجویز پزشک، مشروبات الکلی، مواد مخدر و روان گردان فوت نماید، بیمه‌گر فقط ارزش بازخريدي را پرداخت خواهد نمود.

ماده 11) انتقال بیمه نامه

انتقال: عبارت است از واگذاری حق استفاده از بیمه نامه از سوی بیمه گذار به دیگری.

1-11) بیمه گذار می تواند پس از اخذ موافقت کتبی بیمه شده و همچنین بیمه گر، بیمه نامه را با شرايطي كه بيمه گر تعيين مي كند به شخص دیگری منتقل نماید.

2-11) در صورت انتقال بيمه نامه به شخص ديگر،‌ انتقال دهنده مسئول پرداخت كليه دیون تا تاريخ انتقال در مقابل بيمه گر خواهد بود.

3-11) در صورت انتقال بیمه نامه، بیمه شده قابل تغییر نمی باشد.

4-11) اگر بیمه گذار و بیمه شده دو نفر باشند، در صورت فوت بيمه گذار يا انتقال قرارداد بيمه به ديگري،‌چنانچه ورثه يا منتقل اليه كليه تعهداتي را كه به موجب قرارداد بيمه به عهده بيمه گذار بوده است،‌در مقابل بيمه گر اجرا نمايند قرارداد بيمه به نفع ورثه يا منتقل اليه به اعتبار خود باقي مي ماند. معهذا ورثه و يا منتقل اليه حق فسخ قرارداد را طبق شرايط عمومي اين بيمه نامه خواهند داشت.

تبصره : اگر انتقال گیرندگان متعدد باشند هر يك از آنها نسبت به تمام حق بيمه در مقابل بيمه گر مسئوليت تضامني خواهند داشت به نحوي كه هر گاه يكي از آنها حق بيمه سهم خود را نپردازد ،‌ هيچ یک از انتقال گیرندگان حق استفاده از مزاياي قرارداد بيمه را نخواهند داشت.

ماده 12) مدارک لازم جهت پرداخت منافع بیمه

در صورتیکه که استفاده کننده کلیه مدارک مورد نیاز را به بیمه گر ارائه دهد، بیمه گر موظف است سرمایه بیمه نامه را حسب مورد حداکثر ظرف مدت یک ماه از تاریخ تکمیل مدارک و اطمينان از صحت آنها و در قبال رسيد به استفاده کننده (گان)پرداخت نماید. مدارک لازم عبارتند از:

– بیمه نامه و اوراق الحاقي ضميمه آن

علاوه بر مداک فوق؛

الف) در صورت فوت بیمه شده در مدت اعتبار بیمه نامه :

1) اعلام کتبی فوت بیمه شده : در صورت فوت بيمه شده , مراتب بايد با ذكر علت در اسرع وقت حداكثر ظرف يك ماه از تاريخ فوت كتبا“ از طرف استفاده كننده يا بيمه گذار به اطلاع بيمه گر برسد . مگر اينكه ثابت نمايند به علت خارج از اراده خود قادر به اعلام نبوده اند .

2) گواهی فوت صادره از سوی سازمان ثبت احوال

3) تصویر برابر اصل کلیه صفحات شناسنامه و کارت ملی باطل شده بیمه شده

4) گواهی آخرین پزشک معالج یا پزشکی قانونی مبنی بر علت فوت كه در آن علت بيماري شرح و سير آن ذكر شده باشد . در صورتيكه معالجه به عمل نيامده باشد مدارك مثبته حاكي از بيماري و علل فوت و اوضاع و احوالي كه در آن فوت اتفاق افتاده بايد به هزينه استفاده كننده تهيه و ارائه گردد .

5) در صورتی که فوت ناشی از حادثه باشد، گزارش مشروح حادثه که توسط مراجع قانوتی ذیصلاح تهیه شده باشد.

6) گواهی انحصار وراثت در صورتی که استفاده کننده در بيمه نامه و اوراق الحاقي مشخص نشده باشد.

تبصره 1: بيمه گر حق دارد با هزينه استفاده كننده هرگونه اطلاعات و مدارك تكميلي در اين زمينه مطالبه و يا خود تهيه نمايد .

تبصره2 : در صورتي كه بيمه گذار يا استفاده کننده تكاليف مقرر در اين ماده را انجام ندهند , بيمه گر مي تواند ضرر و زيان وارده به لحاظ عدم اجراي تكاليف مزبور را از تعهدات قابل پرداخت خود كسر نمايد .

ب)در صورت حیات بیمه شده در انتهای مدت بیمه نامه :

-اصل شناسنامه و کارت ملی استفاده کننده(گان)

تبصره : در صورتيكه اشتباهي درثبت تاريخ تولد بيمه شده در موقع انعقاد قرارداد رخ داده باشدو اين اشتباه حق بيمه پوشش هاي بيمه اي و هزينه هاي مترتب به آن را تغيير دهد، جدول ارزش بازخرید پیوست بیمه نامه تعدیل می گردد.

ماده 13) پوشش اتباع غیر ایرانی

خسارت مربوط به کارکنان و کارگران با تابعیت غیر ایرانی تنها در صورتی قابل پرداخت خواهد بود که دارای مجوز اقامت با حق کار مشخص و پروانه کار معتبر باشند

ماده 14) مفقود شدن بیمه نامه

در صورت مفقود شدن بیمه نامه بیمه گذار موظف است بلافاصله مراتب را به صورت کتبی به اطلاع بیمه گر برساند و بيمه گر پس از حصول اطمینان از فقدان آن المثنی بیمه نامه را صادر و در اختيار بيمه گذار قرار خواهد داد.

ماده 15) نشانی قانونی – تغیير محل اقامت – نماینده در ایران

1-14) اقامتگاه بیمه گذار یا نماینده او در ایران برای بیمه گر نشانی قانونی و رسمی است.

2-14) بیمه گذار موظف است تغییر محل اقامت و آخرین نشانی کامل خود را کتبا به بیمه گر اطلاع دهد.

3-14) هر گاه بیمه گذار خارج از ایران اقامت نماید باید یک نفر مقیم ایران را به بیمه گر معرفی کند که در کارهای مربوط به بیمه زندگی نماینده وي باشد و بیمه گر نامه های مربوط را به عنوان و نشانی نامبرده ارسال نماید.

4-14) در صورت عدم رعایت مقررات فوق، مکاتبات بیمه گر به آخرین نشانی اعلام شده از سوی بیمه گذار در ایران معتبر خواهد بود.

5-14) کلیه مکاتبات بیمه گذار و نماینده او در رابطه با این قرارداد با ذکر شماره بیمه نامه باید به آدرس واحد صادر کننده بیمه نامه فرستاده شود.

ماده 16) نحوه حل و فصل اختلاف

طرفين قرارداد بايد اختلاف خود را تا حد امكان از طريق مذاكره حل و فصل نمايند. اگر اختلاف از طريق مذاكره حل و فصل نشد مي‌توانند از طريق داوري يا مراجعه به دادگاه موضوع را حل و فصل كنند.

روش داوری : در صورت انتخاب روش داوري، طرفين قرارداد مي‌توانند يك نفر داور مرضي‌الطرفين را انتخاب كنند. در صورت عدم توافق براي انتخاب داور مرضي‌الطرفين، هر يك از طرفين بايد داور انتخابي خود را به صورت كتبي به طرف ديگر معرفي ‌كند. داوران منتخب، داور سومي را به عنوان سرداور انتخاب و پس از رسيدگي به موضوع اختلاف، با اكثريت آرا اقدام به صدور رأي مي‌كنند. در صورتي كه هريك از طرفين تا ۳۰ روز بعد از معرفي داور طرف مقابل، داور منتخب خود را معرفي نكند و يا داوران منتخب، براي انتخاب سرداور به توافق نرسند هر يك از طرفين مي‌تواند حسب مورد تعيين داور يا سرداور را از دادگاه صالح خواستار شود. هر يك از طرفين در شروع رسيدگي، حق‌الزحمه داور انتخابي خود و نصف حق‌الزحمه سرداور را مي‌پردازد و در خاتمه، همه هزينه‌هاي داوري بر عهده طرفي خواهد بود كه رأي عليه او صادر مي‌شود.

دعاوی حقوقی: دعاوی حقوقی راجع به این بیمه نامه یا راجع به اجرای آن طبق مقررات به دادگاههای صالحه ایران (دادگاه صلاحیت دار محل اقامت مدعی علیه ) ارجاع خواهد شد.

ماده 16) مرور زمان :

مدت مرور زمان کلیه دعاوی حقوقی ناشی از این قرارداد بیمه به مدت دو سال از تاریخ وقوع خطر مورد بیمه می باشد.

ماده 17) سایر موارد :

در مواردی که در این شرایط عمومی نسبت به آن ذکری به میان نیامده است طبق آیین نامه های مصوب شورای عالی بیمه، قانون بیمه وسایر قوانین و مقررات جاری کشور عمل خواهد شد.

مقالات دیگر...
واژه مان
درباره مان

گالری تصاویر